Poprilično sam nemarna kad je u pitanju njega usana. Preko ljeta koristim zaštitni faktor i na usnama, a zimi tek kad osjetim da mi smeta hladan vjetar. Inače zaboravljam na njegu, iako obožavam isprobavati lip balmove svim mogućih okusa, oblika i boja. Isprobam pa ubacim u torbu i zaboravim da postoji.

Ove zime (jer zimi jedino vodim brigu) sam isprobala više proizvoda, ali izdvojit ću tri najzanimljivija.

Kao prava neznalica, mislila sam da je njega usana jednaka lip balmu. Čak sam znala da Labello nije jedini i da postoje i drugi, ali nisam pojma imala da postoje maske za usne.

Balea Teint Perfektion maska za usne



Maska za usne od bioceluloze s hijaluronskom kiselinom nanosi na očišćene usnice i drži nekih 10-15 minuta.

Sastojci maske su:

AQUA, GLYCERIN, SCHIZANDRA CHINENSIS FRUIT EXTRACT, HAMAMELIS VIRGINIANA LEAF EXTRACT, SODIUM HYALURONATE, ASCOPHYLLUM NODOSUM EXTRACT, EPILOBIUM ANGUSTIFOLIUM FLOWER/LEAF/STEM EXTRACT, PULLULAN, LONICERA JAPONICA FLOWER EXTRACT, ZANTHOXYLUM PIPERITUM FRUIT EXTRACT, CITRUS PARADISI FRUIT EXTRACT, BUTYLENE GLYCOL, 1,2-HEXANEDIOL, METHYLPROPANEDIOL, CELLULOSE GUM, CARBOMER, PHENOXYETHANOL, SODIUM HYDROXIDE, CAPRYLYL/CAPRYL GLUCOSIDE, PARFUM, LIMONENE, DISODIUM EDTA.

Kao što vidite, sadrži vodu, glicerin, hijaluronsku kiselinu i ekstrakte biljaka.Kineska šisandra je u kineskoj medicini poznata po svojoj ljekovitosti i učinku pomlađivanja na organizam. Hamamelis mi je puno poznatiji, a opće je poznati do djeluje protuupalno i antioksidativno. Ascophyllum Nodosum ili mjehurasta haluga (da, tako se zove) je antioksidans koji pomaže uklanjanju toksina iz okoliša. Epilobium angustifolium se kod nas zove svakako – kiprej, vrbolika, vrbovica, a poznata je kao lijek za prostatu i stvarno nemam pojma zašto se nalazi u maski za usta.  Pomaže i kod menstrualnih grčeva. Doduše, koristi se i kod kožnih problema pa vjerojatno ima umirujuć učinak. Neobičan izbor, ali sigurno je od koristi i nije otrovna. Lonicera japonica se kod nas zove kozja krv, a ona se još kod starih Indijanaca koristila za ličenje infekcija i iritacija kože. Zanthoxylum piperitum ili japanski papar je smatran lijekom u japanskoj medicini, ali nemam pojma što je liječio. Ekstrakt grejpa ima razne učinke, od detoksikacije do jačanja vezivnog tkiva.

Nakon kratkog predavanja iz botanike, kojim smo utvrdili da bi ova maska trebala regenerirati i djeluje protuupalno, a vjerojatno ih malo i povećati (papar i ekstrakt grejpa), slijede moji dojmovi.



Za početak moram reći da ne volim maske. Ljigave su mi im imam osjećaj da si na lice stavljam krakove hobotnice. Nije baš da zbog toga neću koristiti maske, ali ne uživam u tome. Zapravo ne uživam ni u kakvim maskama jer mi to sve skupa djeluje zmazano. Dakle, maska je ljigava. Oblika je usana i mora stajati na usnama 10 do 15 min. Osim laganog peckanja (čak nije ni peckanje nego neki jako blagi trnci) nisam osjetila ništa posebno. Nema neki upečatljiv miris, ali definitivno ima parfem u sastavu.  Nakon što je prošlo 15 minuta sam maknula masku i obrisala usne maramicom. Nisam primijetila ništa posebno. Usne mi jesu bile lijepo nahranjene, ali da je baš neki poseban učinak u pitanju i nije. Maska košta nekih 10 kn i trebala bi se koristiti tri puta tjedno. Iskreno, mislim da se ne isplati. Za povremeno korištenje je ok jer ima dobre sastojke. Pretpostavljam da bi mogla djelovati umirujuće na ispucale i oštećene usne.

Lavare piling za usne




Od Lavare kozmetike sam prvo isprobala dezodorans koji mi se svidio pa sam odlučila naručiti još neke proizvode.  Piling za usne imam miris žvakaće gume (sjećate se onih u obliku kuglica u pakiranju od dvadesetak komada?) Sadrži šećer, aromu žvakaće gume, jojobino ulje i pomoćne sastojke (valjda da se šećer ne otopi – mica (mineralni puder) i titanijev dioksid.
Piling ima okus po šećeru i u napasti sam da ga pojedem, ali niti jedem šećer, niti mi se jede šećer pomiješan s titanijevim dioksidom pa se suzdržavam.
Kod mene je popravio cirkulaciju na usnicama (koje znaju izgledati malo plavkasto, moram priznati= pa se i balzam za usne ljepše upije. Ove zime nisam došla do stadija ispucalih usnica pa ne znam kako bi djelovao, ali pretpostavljam da bi uklonio višak ispucale kože.



Piling je jarko roze boje, ima baš intenzivan miris, a teksture je nekako zgrudano praškaste. Otprilike kao sol koja je malo navukla vlagu.
Cijena je 20 kn u Lavare web shopu. Teško mi je procijeniti isplati li se kupiti piling za usne. S jedne strane, možete si sami istrljati usne šećerom, ali s druge strane, jojobino ulje njeguje, a i divno miriši.

Lip Smacker Coca-Cola balzam za usne



Lip Smacker balmove koristim oduvijek (hvala teti iz Kanade) i godinama su bili predmet ljubomore ostalih cura iz razreda. Njeguju li usne bolje od ostalih? Pa i ne baš. Imaju li bolje mirise od ostalih? Definitivno da.

Odabrala sam Lip Smacker mirisa (i izgleda) Coca-Cole. Miriše po Coca-Coli i ima isti okus.


Sastojci:
Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Cetyl Acetate, Beeswax/Cire dabeille, Euphorbia Cerifera (Candelilla) Wax/Cire de Candelilla, Polybutene, Paraffin, Flavor/Aroma, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil, Copernicia Cerifera (Carnauba) Wax/Cire de Carnauba, Hydrogenated Soybean Oil, Mineral Oil/Huile Minerale, Propylene Glycol, Acetylated Lanolin Alcohol, Microcrystalline Wax/Cire Microcristalline, Triticum Vulgare (Wheat) Germ Oil, Stearic Acid, Sucralose, Stevia Rebaudiana Leaf/Stem Extract, Propyl Gallate, Citric Acid, Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499).
Od glavnih sastojaka spomenula bih ricinusovo ulje koje hidratizira i regenerira i inače ga koristim za kosu, kožu i trepavice. Ponekad i za nokte.  Pčelinji vosak, osim što je emulgator, stvara zaštitni film na površini kože.  Kandelila vosak se dobiva iz mlječike i ima gotovo ista svojstva kao i pčelinji vosak. Karnauba vosak daje proizvodu stabilnu strukturu.
Ono što mi se, između ostalog, ne sviđa su mineralna ulja.



Kod ovog balzama je možda najveća manjkavost okus i miris. Jednostavno je prefin i prečesto si oblizujem usta. Na svu sreću, sadrži steviju pa se mogu neometano oblizivati.
Imam osjećaj kao da ne njeguje dovoljno. Nemam onaj osjećaj nahranjenosti nakon korištenja, ali taj problem imam s gotovo svim lip balmovima koji imaju neke posebne okuse i mirise. Pakiranje je toliko super da bih ga kupovala i dalje da je ne znam kako loš (a zapravo i nije).

To bi bilo to od moje zimske njege usana. Kako ih vi njegujete?